Karta gradaFacebook stranicaNovosti RSSSitemapKontakt
Antička Salona


Utorak, 09 Srpanj 2013 10:20

VRANJIC - OTKRIVENE STOPE SVETOG MARTINA

Nakon nešto više od godinu dana priprema Vranjic je dobio svoju 'Stopu svetog Martina'. Riječ je o projektu kojim se Vranjic priključio Europskom kulturnom centru sv. Martina sa sjedištem u francuskom Toursu. U projekt se prije nešto više od godinu dana uključila Bratovština Presvetog Oltarskog Sakramenta župe sv. Martina u Vranjicu, a otkrivanjem Stope u dvoru vranjičke župne crkve završen je proces uključivanja Vranjica u ovaj veliki projekt.
„Jako smo radosni i ushićeni jer smo ovaj projekt doveli do kraja i tako ostavrili cilj, postavili smo Stopu svetog Martina. Sljedeći nam je cilj povezivanje s gradovima i mjestima koji su štovatelji sv. Martina i uspostvaviti s njima suradnju. – zadovoljno nam je Zvonimir Grgić, predsjednik Bratovštine Presvetog Oltarskog Sakramenta komentirao završetak projekta na kojem se pokazalo kako u Vranjicu među stanovnicima vlada zajedništvo što je zapravo i jedan od ciljeva Stope svetog Martina – u ljudima probuditi duh zajedništva i dijeljenja – imali smo veliku potporu i u Mjesnom odboru i u Udruzi don Frane Bulić i među ostalim mještanima čime se još jednom pokazalo kako među Vranjičanima vlada zajedništvo, ovaj put pod okriljem svetog Martina.
Stopa u Vranjicu je treća stopa u našoj županiji, prva je postavljena u Donjem Selu na Šolti, a druga u Sumartinu na otoku Braču. Jedan od ciljeva projekta je međusobno povezivanje gradova i mjesta gdje je stopa postavljena pa će tako Vranjic sada imati priliku kroz stopu sv. Martina povezati se i sa ova dva mjesta u našoj županiji, ali i sa drugim mjestima u Hrvatskoj, pa i u Europi.
„Ovaj projekt je donio nešto jako važno za Vranjic, oko njega su se udružili i Mjesni odbor, i župa, i Grad Solin i školska djeca i sami mještani, osjeća se taj duh zajedništva. U današnje je doba iznimno važno da se zajednica okupi, a to ovaj projekt uistinu i nudi u svojoj osnovi, a iz njega se može puno toga napraviti, stvara se jedna sinergija, zajedno se osmišljavaju novi projekti poput povezivanja s drugim mjestima i u Hrvatskoj i u Europu i to upravo kroz projekt Stopa svetog Martina, a kad se ljudi nađu oko jedne ključne teme, a to je dijeljenje, simbol svetog Martina, onda ništa loše ne može biti od toga – zadovoljno nam je komentirala finaliziranje projekta Ines Sabotić, predsjednica Hrvatskog kulturnog centra Sv. Martina.
Svečanosti otkrivanja stope svetog Martina u ime splitsko dalmatinske županije prisustvovao je dožupan Luka Brčić koji je ovom prigodom kazao kako se nada da će se i druga mjesta gdje ima crkva svetog Martina priključiti projektu
„Vjerujem da svi znamo simboliku ovog projekta, da znamo tko je bio sveti Martin, da je on bio svetac koji je nesebično dijelio s drugima i zato ćemo mi u splitsko dalmatinskoj županiji i dalje podržavati ovakve projekte s nadom da će se i ostale župe u našoj županiji u kojima se štuje sveti Martin također uključiti u ovaj projekt. Mi ovdje danas dijelimo radost s vama i zbog vas samih i zbog svih onih ljudi koji nam dolaze jer lijepo je biti ponosan na svoju kulturnu baštinu, lijepo je pokazati svoje vrijednosti, duhovne vrijednosti koje se često puta prikazuju i kroz ovakve simbolične manifestacije. Vjerujem da ćemo i na simboličan i na konkretan način dijeliti Stope sv. Martina jer znamo da tamo gdje je sv. Martin kročija da je samo donosio radost i optimizam i pozitivne vibracije. Nadamo se da ćemo i mi svi prolazeći ovim stopama u istom duhu kročiti kroz svoj život, kroz svoj posao i širiti jednu pozitivnu i nadasve stvarateljsku atmosferu – čestitao je dožupan Brčić Vranjičanima postavljanje Stope.
Čestitkama Vranjičanima se pridružio i solinski gradonačelnik Blaženko Boban koji je u svom obraćanju istaknuo kako je jako stretan što se otkrivanje stope sv. Martina događa tek nekoliko dana nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju i što su upravo Vranjičani među prvima u Hrvatskoj koji su se povezali s Europom
„Iznimno sam sretan što smo upravo ovim projektom pokazali kako ćemo od Europe znati uzeti upravo one pozitivne vrijednosti poput duha zajedništva i djeljenja. – naglasio je gradonačelnik Boban.
Župnik vranjičke župe, don Ivan Matković prisutne je proveo kroz povijest Vranjica i župe svetog Martina te je već dao i ideju o jednom zajendičkom projektu, a to je organiziranje Regate svetog Martina oko Vranjica kao otoka svetog Martina.
Predstavnica Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba, Antonija Zaradija Kiš, pročitala je ovom prigodom pismo podrške predsjednika europske mreže kulturnih centara svetog Martina, a predsjendica Hrvatskog kulturnog centra Sv. Martina još jednom je objasnila značaj ovog projekta u kojeg je uključeno preko 180 europskih gradova i mjesta.
Sama svečanost otkrivanja stope sv. Martina uveličana je sakralnim pjesmama u izvedbi klape Vranjic, ženske klape Tamarin, dječjeg župnog zbora te mješovitog župnog zbora, a stopu su otkrili najstariji članovi Bratovštine, Marija Mikelić i Ante Kaja Mandić.
Vesna ŽIŽIĆ

 

 

Pročitano 2611 puta

Kultura:

Grad Solin - službene internet stranice - Stjepana Radića 42, 21 210 Solin, Hrvatska - OIB: 40642464411
solin@solin.hr